602SQL-Úplná dokumentace Index  

Novinky a změny ve verzi 9.0

Při přechodu ze starší verze věnujte pozornost otázkám kompatibility databáze a aplikací.

Změny proti verzi 8.1

602SQL verze 9 přináší zásadní zlom v historii vývoje tohoto produktu. Pro klientské vývojové prostředí 602SQL byl zvolen nový vývojový nástroj (wxWidgets), z něhož lze generovat stejný (resp. podobný) program spustitelný pod Windows i pod Linuxem. Z tohoto důvodu NENÍ zachována kompatibilita klientské části 602SQL (myšleno tím formuláře, sestavy, menu a klientský programovací jazyk). Pro ty uživatele, kteří využívají klientské programování v SQL602, bude i nadále udržována verze 8.1 v současné podobě.

Kromě toho, že verze 9.0 nemá vlastní prostředky pro vývoj klientských aplikací (jak se vyvíjejí aplikace pro 602SQL server se dočtete zde), bylo na straně serveru upuštěno od již zastaralých a nesystémových konceptů. Některé byly pozastaveny do doby, než budou přepsány nově a lépe, k jiným se již vracet nebudeme. Důležité je, že i když je prostředí 602SQL verze 9 již nezná, SQL server samotný ano (protože je prakticky totožný s verzí 8.1), tedy pokud někdo provozuje serverové aplikace využívající tyto rysy, je možný přechod na verzi 9.

Co ubylo na straně serveru ve verzi 9

Jaká rozhraní ubyla

Při úvahách o rozhraních k 602SQL serveru verze 9 bylo stanoveno jasné pravidlo, že rozhraní musí být použitelné pod Windows i pod Linuxem. Z toho důvodu nebudou ve verzi 9 podporována rozhraní ActiveX, OLEDB a ODMA. Také se ustoupilo od rozvoje Internet klientů, které jsou zcela nahrazeny rozhraním PHP.

Novinky verze 9

Hlavní novinky verze 9 jsou:

Novinky v SQL serveru

Významnější novinky v rámci verze 9.0

Pro koho je verze 9 určena?

Z tohoto popisu změn je zřejmé, pro koho je nová verze určena a pro koho ne:

Pro koho ne

Pro koho ano

Známé chyby a problémy

Nestabilita v KDE

Budete-li provozovat 602SQL klienta na Linuxu v grafickém prostředí KDE, může konfigurace prostředí (bohužel se to týká i implicitní instalace SUSE 9.2) způsobit nestabilitu při vykreslování oken. Je to způsobeno balíčkem gtk-qt-engine, který se snaží převést zvolené téma KDE (resp. QT) na téma použitelné pro GTK aplikace (jako je 602SQL). Tento balíček obsahuje řadu chyb a je i jinými aplikacemi postavenými nad GTK doporučováno jej nepoužívat. Chyba je nahlášena vývojářům balíčku.

602SQL 9.0 při svém spuštění na použití tohoto balíčku upozorní.

Chcete-li využít jiný než defaultní styl aplikací v KDE (KDE témata nelze úspěšně aplikovat na 602SQL), musíte (i v KDE) používat témata GNOME. Nejjednodušší cestou je doinstalovat balíčky "control-center2" (obsahuje démona gnome-settings-daemon) a "gnome-themes" (obsahuje několik dalších témat) a poté tohoto démona spouštět při každém startu KDE např. takto: do souboru .xinitrc v domovském adresáři přidejte

if test -x /opt/gnome/lib/control-center-2.0/gnome-settings-daemon;
  then /opt/gnome/lib/control-center-2.0/gnome-settings-daemon &
fi	 
602sql klient v tomto případě bude využívat téma zvolené v Ovládacích panelech GNOME (ikona se objeví v nabídce KDE).

Nefunkční SDBC driver v GNOME

Pokud máte nainstalované grafické prostředí Gnome, nemusí SDBC driver fungovat (při otevření napojeného zdroje dat 602SQL9 se nezobrazí žádné tabulky). Příčinou je chyba v obdobném driveru patřícímu komponentě Novell Evolution. Pro odstranění tohoto problému stačí přejmenovat knihovnu /usr/lib/ooo-1.1/program/libevoab2.so Její přejmenování zajistíte například příkazem (nezapomeňte se přihlásit jako root):

"mv /usr/lib/ooo-1.1/program/libevoab2.so /usr/lib/ooo-1.1/program/libevoab2.so.X"
Tímto krokem driver z funkce vyřadíte. Potlačíte tím ale jeho funkci, tj. propojení Openoffice.org a Evolution. Momentálně není jiné východisko - díky chybě ve zmíněném driveru nemůže tento s 602SDBC driverem koexistovat. Chyba je nahlášena jeho vývojářům a ti ji řeší, nicméně nelze v tuto chvíli odhadnout, kdy bude opravená verze k dispozici.

Problémy s Windows98

Při provozování 602SQL klienta v prostředí Windows98 musíte počítat s několika omezeními. Program vyžaduje hlubší podporu UNICODE, než je v tomto operačním systému k dispozici. Nelze mj. spoléhat na to, že bude plně funkční používání UNICODE v SQL procedurách.

Následující problémy vyplývají z (ne)spolupráce použitých knihoven wx s Windows98 - oprava není jednoduchá a již ji nebudeme provádět.