602SQL-Úplná dokumentace Index  

Rozhraní ODBC

Standard ODBC (Open Database Connectivity) definuje nejrozšířenější rozhraní mezi databázovým serverem a klientem (aplikací). Skládá se z programového rozhraní (API), tedy množiny funkcí, které může aplikační program volat, a ze specifikace jazyka SQL, který se při komunikaci používá.

ODBC je norma firmy Microsoft a od ní lze také získat referenční dokumenty k tomuto rozhraní. Verze ODBC 3.0 vychází z ANSI standardu jazyka SQL, konkrétně SQL 92.

Cílem ODBC je:

Například informační systém postavený důsledně nad rozhraním ODBC by měl být teoreticky schopen pracovat nad řadou různých SQL serverů od různých výrobců. Prakticky je tato vlastnost často znehodnocena velmi rozdílnými dialekty jazyka SQL a způsoby práce jednotlivých SQL serverů.

ODBC drivery

Modul, který předává požadavky od aplikací na SQL server, se jmenuje ODBC driver. Je nutno jej instalovat na počítači, na němž poběží aplikace. Kromě něj musí být na tomto počítači instalován také tzv. ODBC Driver Manager, což je systémová knihovna umožňující provoz ODBC driverů.

ODBC drivery lze získat od výrobců databázových serverů. ODBC driver pro 602SQL SQL server je k dispozici ve verzi pro operační systémy Windows a Linux. Je obsažen již v základní instalaci.

ODBC zdroje dat

V terminologii ODBC se ucelená množina dat přístupná přes ODBC rozhraní nazývá zdroj dat. SQL server zaregistruje své databáze nebo jejich části jako zdroje dat a aplikace se připojují na zvolený zdroj dat a pracují s jeho daty.

Ve 602SQL není zdrojem dat databáze, ale konkrétní schéma (aplikace) v databázi. Pokud potřebujete zpřístupnit data z více schémat, je třeba vytvořit více zdrojů dat.

602SQL jako ODBC klient

602SQL klientské prostředí od verze 9.5 může sloužit jako klient cizích databází, které disponují ODBC driverem a jsou správně zaregistrovány v operačním systému (Windows i Linux). Podrobnosti naleznete v kapitole 602SQL klientské prostředí jako ODBC klient.

Seznam subsekcí: