Web XML rozhraní SQL serveru lze provozovat buď ve spolupráci s web serverem Apache a PHP modulem, anebo pomocí emulace web serveru SQL serverem.
Pokud rozhraní web XML používá obvyklý port 80, pak nelze na jednom počítači provozovat více než jeden web server nebo emulaci web serveru. Je-li třeba zajistit web XML rozhraní pro více SQL serverů pracujících na stejném počítači, je nutno použít samostatný web server a nepoužívat emulaci. Obdobně emulaci nelze použít na počítači, na kterém již je v provozu nějaký web server.
Web XML rozhraní využívající Apache web server se zprovozní v těchto krocích:
Ve vývojovém prostředí otevřete dialog Protokoly a porty umístěný ve složce Systém zvoleného SQL serveru. V tomto dialogu zatrhněte čtverec Emulace web serveru. Pokud emulace má probíhat na jiném portu než 80, vyplňte zvolené číslo portu.
Přes API lze emulaci zapnout nastavením vlastnosti serveru WebServerEmulation na hodnotu 1 a případně také vlastnosti WebPort na číslo portu.
V obou případech je nutno server restartovat, aby se změny projevily.
Emulace web serveru má oproti skutečnému web serveru tato omezení:
Parametry web XML rozhraní se nastavují z vývojového prostředí v dialogu Rozhraní web XML umístěného v sekci Systém / Nástroje příslušného SQL serveru.
Jméno hostitele je jméno počítače, který poskytuje webové rozhraní. Pokud používáte web server napojený na SQL server, je to počítač web serveru. Pokud používáte emulaci, je to počítač s SQL serverem.
Vedle pole pro jméno hostitele je tlačítko, které nastaví jméno podle jména počítače, na němž běží SQL server. Lze ho využít pro nastavení jména hostitele v případě emulace, ale také tehdy, pokud samostatný web server běží na stejném počítači jako SQL server. Tlačítko nemusí fungovat, pokud SQL server nemá zapnutý protokol pro síťový přístup.
Pomocí přepínače lze zvolit, zda web XML rozhraní bude poskytováno samostatným web serverem nebo pomocí emulace.
Není-li emulace v provozu, je tato možnost neaktivní a pomocí tlačítka Zahájit emulaci lze otevřít dialog Protokoly a porty pro zapnutí emulace. Pak je nutno restartovat SQL server.
Toto číslo udává port, na kterém pracuje web XML rozhraní. Je-li zapnuta emulace, je zde zobrazeno číslo portu nastavené v dialogu Protokoly a porty a nelze jej zde editovat. Není-li zapnuta emulace, je třeba vyplnit číslo portu na němž pracuje web server (je-li různé od 80).
Pokud soubor 602.php není umístěn v koření stromu webových dokumentů web server, je zde nutno vyplnit cestu adresáři obsahujícímu tento soubor.
V případě emulace se tato cesta ignoruje.
Na základě výše vyplněných údajů se v dialogu zobrazí typické URL pro práci s objekty na tomto serveru přes web XML rozhraní.
Pro autentifikaci uživatelů přistupujících přes web XML rozhraní lze zvolit jednu ze dvou základních cest.
Je-li zvoleno ověřování přístupu pomocí jména a hesla, lze tlačítkem Editace webových hesel otevřít formulář pro zadávání webových hesel uživatelů databáze. Uživatelé, kteří nemají specifikované webové heslo, se nemohou přihlásit přes web XML rozhraní. Webová hesla mohou být a obvykle jsou jiná, než hesla pro přihlašování klienta na server. Webový provoz totiž umožňuje snadnější prozrazení hesla.
Po nastavení všech parametrů web XML rozhraní lze jeho funčnost ověřit pomocí tlačítka Použít a otestovat. Hodnoty zadané v dialogu se uloží a vyzkouší se, zda web server nebo jeho emulace běží na zadaném portu a poskytuje odezvu. V případě samostatného web serveru se tím také otestuje, zda podporuje PHP a zda je v něm v provozu 602SQL modul pro PHP.
Alternativně lze rozhraní otestovat pomocí URL ve tvaru:
http[s]://<host_name>[:<port_number>]/[<path>/]602.php/<server_name>/<schema_name>/STATUS/*zadaného v libovolném webovém prohlížeči.
Je-li zapnutá emulace web serveru, lze zasílaná URL s HTTP požadavky (requesty) sledovat v logu pomocí trasování TRACE_WEB_REQUEST. V případě cesty přes PHP modul napojený na web server Apache lze tyto požadavky vystopovat v logu Apache.