602SQL-Úplná dokumentace Index  

ODBC driver pro 602SQL na Linuxu

S pomocí ODBC driveru pro 602SQL server je možné přistupovat i na Linuxu k datům jak z aplikací podporujících ODBC (např. StarOffice), tak především z webových a skriptovacích jazyků jako PHP, Python, Perl či Tcl. ODBC driver je součástí základního instalačního balíčku 602SQL.

Pokud ve starších distribucích Linuxu není obsažen ODBC Driver Manager (DM), je nutné jej nainstalovat. Toto doporučujeme udělat před instalací 602SQL. Vyzkoušena je spolupráce s DM unixODBC (adresa je http://www.unixODBC.com). Z uvedené adresy lze získat zdrojový kód pro DM a užitečné utility. Novější distribuce, např. Red Hat od 7.3 či SUSE od verze 8 již potřebný Driver Manager obsahují.

Pro přístup k datům přes rozhraní ODBC je nutná registrace driveru pro 602SQL server a zdrojů dat umístěných na 602SQL serverech. Některé distribuce obsahují grafického správce ODBC, který tyto úkoly maximálně usnadní.

Řada programů vyžaduje, aby jejich podpora přístupu k ODBC datům byla explicitně zapnuta. PHP je nutné překompilovat s --with-unixODBC, pro Perl, Python apod. je potřeba instalovat odpovídající moduly.

Obecná pravidla pro registraci driveru a zdrojů dat

Při registraci driveru je třeba zadat jméno driveru (602sqlxx) a uvést cestu k souboru s driverem (/usr/lib/602sqlxx/libodbc602xx.so) a ke konfigurační knihovně (/usr/lib/602sqlxx/libodbcinst602xx.so).

Při registraci zdroje dat je nutno zdroj označit nějakým jménem a zadat jméno driveru (602sqlxx) a dva dodatečné parametry: SQLServerName je jméno SQL serveru ApplicationName je jméno aplikace obsahující data.

Registrace driveru a zdrojů dat v unixODBC

Níže uvedený popis se vztahuje k DM unixODBC. Pro jiné DM se struktura souborů a názvy utilit mohou lišit.

Registrace jsou zaznamenány v textových souborech odbcinst.ini a odbc.ini. Tyto soubory se v závislosti na verzi a způsobu instalace DM mohou nacházet v adresářích /etc/unixODBC, /etc nebo /usr/local/etc.

Registrace ODBC driveru pro 602SQL

Při instalování RPM s 602SQL Serverem se 602SQL ODBC driver automaticky zaregistruje, pokud je předtím instalováno unixODBC.

Registrace driveru je v souboru odbcinst.ini ve tvaru:

[602sql11]
Description = ODBC driver pro 602sql11 server
Driver      = /usr/lib/602sql11/libodbc60211.so
Setup       = /usr/lib/602sql11/libodbcinst60211.so
FileUsage   = 1

Driver lze registrovat také manuálně pomocí skriptu odbcinst nebo pomocí utility ODBCConfig přes grafické rozhraní (součást unixODBC).

Registrace zdroje dat

Pro přístup k datům v databázi je nutné vytvořit zdroj dat označený jménem (Data Source Name - DSN). Zdroj dat určuje, který driver se bude používat pro přístup k datům, a obsahuje jméno serveru a jméno aplikace obsahující data.

Registrace zdrojů dat jsou v souboru odbc.ini Zdroj dat jménem test_apl zpřístupňující data na serveru testdb v aplikaci appl je popsán takto:

[test_apl]
Driver = 602sql11
SQLServerName = testdb
ApplicationName = appl

Zdroje dat společné pro všechny uživatele (tzv. systémové zdroje dat) jsou umístěny v souboru v některém z výše uvedených adresářů. Kromě toho mohou existovat zdroje dat viditelné pro jediného uživatele (User DSN). Ty jsou popsány v souboru .odbc.ini umístěném v home adresáři tohoto uživatele.

Zdroj dat lze vytvořit kteroukoliv z těchto cest:

Aplikace, na kterých jsou vytvářeny zdroje dat, nemusí v té době ještě existovat.

Vyzkoušet funkčnost vytvořeného zdroje dat lze pomocí textového ODBC klienta isql obsaženého v distribuci unixODBC. Na zdroj dat test_apl se lze připojit (jako Anonymous) příkazem:

isql test_apl

Známé problémy

Ve verzi 11.0 se nelze připojit z grafického vývojového prostředí na (funkční) ODBC zdroj dat tvořený 602sql serverem. Přpojit se přímo (pomocí IP protokolu) samozřejmě možné je.